Alepia
zwrot14-dni na zwrot
darmowa dostawadarmowa dostawa od 300 zł 
 
facebookinstagram

Historia i sposób produkcji Mydła Aleppo w Syrii

0
Historia i sposób produkcji Mydła Aleppo w Syrii

Znane już w czasach starożytności, a jego największą zaletą i jednocześnie cechą charakterystyczną jest fakt, iż składa się zaledwie z czterech składników. Można powiedzieć, że Mydło Aleppo jest stare jak świat i nie byłoby w tym dużego przekłamania. Wytwarzany według oryginalnej procedury produkt jest niezwykle doceniany przez osoby poszukujące naturalności w kosmetykach. Choć na pierwszy rzut oka zarówno wygląd, jak i brak aromatycznego zapachu może nie powodować przesadnej sympatii, to mimo wszystko jest to jeden z najchętniej wybieranych artykułów do higieny. W czym więc tkwi magia Mydła Aleppo? Poznaj jego historię!

Jak to się wszystko zaczęło, czyli historia Mydła Aleppo

Początków wytwarzania tego kosmetyku należy doszukiwać się, jak sama nazwa wskazuje, w historycznym mieście syryjskim Aleppo. Już kilka wieków przed naszą erą tamtejsi mistrzowie słynęli z produkcji mydła. Taki stan rzeczy utrzymywał się przez kolejne stulecia. Działania wojenne prowadzone na terenie Syrii przez krzyżowców w XI oraz XII wieku i praktyczne zrównanie miasta z ziemią spowodowało, że musieli opuścić swoje pracownie i uciekać z kraju. Nie porzucili jednak mydlarstwa i zaczęli je wytwarzać w innych państwach. Przyjmuje się jednak, że to krzyżowcy sprowadzili mydło Aleppo do Europy, a następnie na terenie Starego Kontynentu zaczęły powstawać pierwsze fabryki tego kosmetyku m.in. we francuskiej Marsylii, Hiszpanii czy też we Włoszech.

Niemniej, warto zaznaczyć, że prawdziwe Mydło Aleppo powstaje właśnie w mieście, w którym zostało wynalezione i jest wytwarzane według przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycyjnej, oryginalnej receptury. Tajemnica ta pozostaje w rodzinie i powierzana jest synom przez ojców. Sama tradycja została utrwalona w głównej mierze dzięki mistrzom mydlarstwa Alegrand.

Jak produkuje się Mydło Aleppo?

Cały proces trwa kilkanaście miesięcy i jest podzielony na poszczególne etapy. Po zbiorach oliwek i wydobyciu z nich olejku oliwa z oliwek gotowana jest wraz z wodą i sodą w bardzo dużym kotle. Gotowanie przebiega bardzo powoli, by nie zaburzyć procesu zmydlania. Gdy ten etap dobiega końca i oliwa z oliwek przekształci się w pastę mydlana, dodaje się do niej oleju laurowego w celu jej wzbogacenia. Warto zaznaczyć, że w zależności od ilości dodania oleju laurowego i końcowej obecności w składzie kosmetyku, jego cena może się różnić. Następnie tak powstałą masę rozprowadza się na ziemi, a potem kroi ręcznie.

To jednak nie koniec, gdyż powstałe w ten sposób zielone kostki układa się w stosy i pozwala na ich dojrzewanie. Mydło Aleppo potrzebuje 10 miesięcy, by całkowicie wyschnąć, a w trakcie tego procesu traci swój zielony kolor na rzecz złotego z powodu wystawienia na działanie powietrza.

Dlaczego mydło Aleppo jest tak wyjątkowe?

Z jednej strony należy mieć na uwadze długość procesu wytwarzania mydła Aleppo, które nie jest wytworem maszynowej produkcji, lecz oryginalnej receptury oraz pracy ludzkich rąk. Z drugiej strony należy zaznaczyć, że opisywany kosmetyk powstaje wyłącznie z naturalnych czterech substancji:

  • oliwy z oliwek,
  • wody,
  • sody,
  • oleju laurowego.

Pozbawione sztucznych konserwantów oraz innych składników Mydło Aleppo jest bardzo chętnie wybierane przez kolejne pokolenia. Jego sekret tkwi jednak nie tylko w procesie wytwarzania czy składnikach, ale właściwościach, które można mu przypisać.

Mydło Aleppo – niezwykle cenne dla skóry

Tak jak już wspomnieliśmy, cena kosmetyku zależy od ilości oleju laurowego obecnego w składzie. Substancja ta ma niezwykłe znaczenie dla pielęgnacji włosów i skóry, w szczególności skóry problematycznej. Mydło Aleppo ma właściwości oczyszczające, a także reguluje ilość wytwarzania sebum. Ponadto działa wygładzająco oraz zmiękczająco na skórę. Podczas codziennego stosowania kosmetyku można odpowiednio nawilżyć cerę, a także ją zmiękczyć. Warto dodać również, że produkt ten oczyszcza pory i pomaga w ograniczeniu liczby powstających zaskórników oraz skórnych niedoskonałości.

To wszystko sprawia, że mydło Aleppo jest tak bardzo wyjątkowe. Bezpiecznie stosować je mogą całe rodziny z dziećmi, a także osoby z wrażliwą skórą.

Oto kilka zdjęć przedstawiających to tysiącletnie miasto. Jego powstanie sięga 4500 lat wstecz

.miasto Aleppo

 

Aleppo jest strategicznie wznoszone na Szlaku Jedwabiu i Przypraw. To zdjęcie przedstawia stare miasto Aleppo zdominowane przez Cytadelę.

cytadela w Aleppo

 

Słynna cytadela Aleppo dominująca nad miastem.

wykopaliska w Aleppo

 

Pozostałości tej starożytnej cywilizacji zostają zachowane i prowadzone są wykopaliska archeologiczne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium