Roślinność od zarania dziejów dostarcza nam nie tylko pożywienie, ale również drogocenne substancje, które wykorzystywane są przez kolejne pokolenia. Olejki eteryczne są na to jednym z najlepszych przykładów. Wiedzę na temat metod ich pozyskiwania w starożytności znali wyłącznie nieliczni, jednak w miarę rozwoju cywilizacyjnego stawały się one powszechnie dostępne. Dziś są głównym produktem wykorzystywanym w dziedzinie medycyny naturalnej, a mianowicie aromaterapii. Ich zastosowanie jednak znacznie szersze, o czym można przekonać się na przykładzie używania olejków eterycznych Alepia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie właściwości mają te produkty naturalnego pochodzenia oraz w jaki sposób możesz ich użyć, to zachęcamy do zapoznania się z poniższym wpisem.
Ogólne zastosowanie olejków eterycznych
Z całą pewnością olejki eteryczne należy zaliczyć do grona produktów, które mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, są one stosowane w dziedzinie aromaterapii, która opiera się na holistycznym podejściu do zdrowia. Używanie opisywanych naturalnych substancji jest doskonałym rozwiązaniem służącym do odświeżenia powietrza w pomieszczeniu. Wystarczy włożyć np. drewniane patyczki do buteleczki z olejkiem eterycznym i cieszyć się jego wspaniałych zapachem. Ponadto kilka kropel organicznych związków dodanych do prania sprawi, że ubrania będą pięknie pachnieć. Olejki eteryczne Alepia doskonale sprawdzą się również w przypadku własnoręcznego tworzenia świec.
Warto także zaznaczyć, że opisywane produkty znajdują również szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej (stanowią składnik kremów czy też maści przeznaczonych do pielęgnacji skóry), a także wykorzystywane są przy różnego rodzaju masażach relaksujących. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by użyć ich jako dodatku do kąpieli. Niekiedy zalecane jest również stosowanie ich w formie inhalacji za pomocą nebulizatora.
Naturalne olejki eteryczne Alepia – wybrane rodzaje
W gronie produktów stworzonych przez firmę Alepia można znaleźć olejki eteryczne o szerokim zastosowaniu oraz o różnorodnych właściwościach. Wśród nich na wyróżnienie zasługują wyciągi roślinne z drzewa herbacianego, cytryny, lawendy, eukaliptusa, geranium (pelargonia pachnąca), a także z mięty pieprzowej.
Olejek eteryczny cytrynowy
Te naturalny wyciąg roślinny wytwarzany jest na zimno ze skórki cytryny. Przede wszystkim wykazuje długotrwałe działanie antyseptyczne, dlatego też jest polecany do regularnej pielęgnacji cery trądzikowej oraz tłustej. Poprawia elastyczność skóry i powoduje, że staje się ona znakomicie napięta. Ponadto sprawdzi się znakomicie nie tylko w pielęgnacji, ale również jako odświeżacz powietrza.
Olejek eteryczny lawendowy
Pięknie pachnący wyciąg roślinny z lawendy, podobnie jak olejek eteryczny cytrynowy polecany jest do stosowania przy problemach z cerą trądzikową. Niemniej, jego zastosowanie jest różnorodne, gdyż kilka jego kropel sprawdzi się w roli odstraszacza owadów. Warto dodawać go także do prania, ponieważ pozostawia on po sobie cudowną woń.
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego
Można go stosować, po uprzedniej konsultacji z lekarzem, w ramach inhalacji na dolegliwości górnych dróg oddechowych. Olejek eteryczny z drzewa herbacianego wykorzystuje się także do pielęgnacji skóry trądzikowej.
Olejek eteryczny eukaliptusowy
Wyciąg roślinny z eukaliptusa bardzo często wykorzystuje się jako dodatek do kąpieli. Kilka jego kropel wlanych do ciepłej wody pozwala się zrelaksować. Stosuje się go także w inhalacjach. Warto pamiętać, że jest to jeden z najsilniej działających produktów tego typu na rynku.
Olejek eteryczny z mięty pieprzowej
Orzeźwiający zapach wyciągu roślinnego z mięty pieprzowej sprawia, że jest on doskonały do masażu relaksacyjnego czy też długiej, ciepłej kąpieli. Można go również wykorzystywać w przypadku chęci odświeżenia powietrza, a nawet oddechu. W tym drugim przypadku warto skroplić nim kostkę cukru i ssać aż do jej rozpuszczenia.
Olejek eteryczny geranium
Stosuje się go przy podrażnieniach skóry oraz cerze trądzikowej, tłustej oraz mieszanej, gdyż działa on łagodząco. Olejek eteryczny geranium jest bardzo często wykorzystywany przy produkcji kosmetyków w postaci kremów czy też maści.